Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Alışveriş Sepetim
Kedi ve Köpekler İçin Besin Türleri Nelerdir?

Kedi ve Köpekler İçin Besin Türleri Nelerdir?

Protein Gereksinimi

Kedi ve köpeklerin protein gereksinimi farklıdır. Kediler, protein ihtiyaçlarını daha çok hayvansal kaynaklı gıdalardan sağlarlar. Bu gıdaların başlıcaları; et ve et artıkları, yumurta ve balık çeşitleridir. Köpeklerin protein gereksinimlerini karşıladıkları besinler hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklıdır.

Kedi ve köpeklerde kullanılacak protein oranı belirlenirken bakılması gereken en önemli noktalardan biri de minik dostlarımızın vücut ağırlıklarıdır. Buna ek olarak minik dostlarımızın günlük hareketleri de vücutlarının günlük protein ihtiyacını belirleyen bir diğer önemli noktadır.

 

Başlıca Protein Kaynakları

ETLER

Minik dostlarımıza birbirinden lezzetli öğünlerhazırlarken sıklıkla kullanacağım protein kaynağı et çeşitleridir. Hazırladığınız öğünlerde et, yağ ve kemik/kemik tozu bulunacaktır.

Dana Eti

Kolaylıkla ulaşabileceğimiz et çeşitlerinden ilk sırayı dana eti alır. Üstelik kaliteli çiğ dana eti minik dostlarımız için oldukça güvenli bir protein kaynağıdır. Ancak pişmiş dana eti için durum aynı değildir. Pişmiş dana etinin sindirimi kaliteli çiğ dana etine oranla daha zordur. Kesilmesi ve kıyılması kolay olduğu için istediğimiz mamaya entegre etmek kolaydır. İçerdiği kaliteli yağ içeriğinin yanı sıra minik dostlarımıza şahane bir çiğneme egzersizidir. Kuzu, Keçi, Geyik Etleri,

Kümes Hayvanı Etleri ve Tavşan Eti

Kuzu eti, keçi eti ve geyik eti minik dostlarımızın öğünlerini çeşitlendirmenin besleyici bir yoludur. Kümes hayvanlarında dikkat edilmesi gereken önemli nokta, antibiyotiksiz, hormonsuz, organik ve sertifikalı kümes hayvanlarını tercih etmeniz minik dostlarımız için sağlıklı bir seçim olacaktır. Pişmiş kümes hayvanı eti minik dostlarımızın kolaylıkla sindirdiği et türlerindendir. Burada dikkat edilecek en önemli konu kümes hayvanı kemiklerini minik dostlarımızın besinlerinin içinde asla kullanmamalıyız. Tavşan eti ise minik dostlarımızın öğünlerine dahil edebileceğimiz bir et çeşididir. Tavşan etinde dikkat etmemiz gereken konu ise tenyalardır. Tenyalar bir tür bağırsak parazitidir.

Balık Eti

Balık eti konusunda dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri, kedi ve köpeğinize çiğ vereceğiniz balıkların küçük parçalar halinde vermeniz gerekir. Mutlaka balığın mevsiminde ve taze olmasına çok önem vermelisiniz. Bayat çiğ balık tüketimi köpeğinizin vücudunda oluşabilecek parazitleri tetikler. Kabuklu deniz ürünlerini minik dostlarımızın öğünlerine koymadan önce bir parça vererek sevip sevmediklerini anlamakla başlayın. Minik dostlarımız için en güzel seçenek doğal yollardan avlanmış küçük balıklardır. Bunun dışında somon, istavrit ve sardalyeyi öğünlerine gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

Kedilerin favorisi ton balığı!

Kedileri en sevdiği tatların başında ton balığı geliyor. Burada küçük bir sorunumuz oluşabilir. Ton balığını çok severek yedikleri için diğer etleri yemek onlar için pek tercih edilebilir olmayabilir

Blog Son Eklenenler

Sevimli dostlarımızla ilgili makalelerimizin yer aldığı bloğumuzu inceleyin.

Köpeklerde Pankreatit Belirtileri ve Diyetle Tedavi Yönetimi
Köpeğiniz pankreatit belirtileri göstermiyor olsa bile, kendinizi eğitmeniz ve köpeğinizin bir saldırıya uğraması durumunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz iyi bir fikirdir çünkü zaman çok önemlidir! Birçok köpek sahibi belirtileri hemen fark etmeyebilir veya belirtileri daha az ciddi bir durumla karıştırabilir. Köpeklerde pankreatit, hızlı bir şekilde tedavi edilmediğinde hayatı tehdit edici hale gelebilir.
20.02.2024
Devamını Oku
Köpek Kanserini Önleme: Yavru Köpeğinizin Sağlığını Korumak İçin 10 Besin ve Malzeme
Kanser, her yıl dünya çapında milyonlarca köpeği etkileyen yıkıcı bir hastalıktır. Köpeklerde kanseri önlemenin garantili bir yolu olmasa da, hastalığa karşı korunmaya potansiyel olarak yardımcı olabilecek çeşitli besinler ve bileşenler vardır. 
06.07.2023
Devamını Oku
Beslenme Takvimi Nasıl Oluşturulur ve Sürdürülür?
Köpeğiniz için bir beslenme programı oluşturmak, özellikle yeni bir diyete geçiş yaparken göz korkutucu görünebilir.
01.06.2023
Devamını Oku
Sebzeler, Meyveler ve Yeşillikler
Minik dostlarımızı sebze ve meyvelerle beslerken onlara sindirim kolaylığı sağlayacak şekilde doğramalısınız.
01.06.2023
Devamını Oku
Barf Diyeti Nedir?
Barf diyeti; taze, pişmemiş et, kemikler, meyveler, sebzeler ve bazen otlar, süt ürünleri, kepekli tahıllar, mineraller ve takviyelerden oluşan popüler bir çiğ köpek maması diyetidir.
01.06.2023
Devamını Oku
Kediler İçin Çiğ Mama Diyeti
PetChef'in çiğ kedi mamasına geçtiğinizde kedinizin tüylerinin daha ipeksi ve daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.
01.06.2023
Devamını Oku
Çiğ Gıda Beslenme Türleri
Piyasadaki tüm çiğ et yemekleri beslenme açısından dengeli değildir, bazıları sahiplerinin başka yiyecek veya malzemeler eklemesini gerektirir.
01.06.2023
Devamını Oku
Patili Dostlarımızın Diş Sağlığı
   Patili Dostlarımızın Diş Sağlığı Mart ayı patili dostlarımızın diş ayıdır, yani patili dostlarımızın ağız bakımına daha fazla dikkat etme zamanıdır. Diş hastalığı sadece sarı dişler, kırmızı diş etleri ve kokmuş nefesten daha fazlasıdır. Ciddi bir ağız hastalığının belirtisi olabilir . Tedavi edilmezse patili dostumuzun yaşam kalitesini etkileyebilir. Köpeklerin yüzde 80'inin ve kedilerin yüzde 70'inin üç yaşına kadar bir çeşit ağız hastalığına sahip olduğunu biliyoruz. Patili dostlarımızın sahipleri korkmasın, şimdi patili dostlarımızın ağız sağlığını korumak için adımlar atmanın tam zamanı. En belirgin olanı, patili dostumuzun dişlerini ve diş etlerini Petchef Hindistan Cevizi yağı ile sık sık fırçalamaktır.
01.06.2023
Devamını Oku