Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Alışveriş Sepetim
Balkabağı köpekler için iyi mi? Evet! İşte nedeni

Balkabağı köpekler için iyi mi? Evet! İşte nedeni

1. Balkabağı ishali veya kabızlığı olan köpekler için çok iyidir.

Balkabağı hem çözünür hem de çözünmez lifler içerdiğinden dışkıya hacim ve bütünlük sağlar. Her ikisi de dışkıyı sıkılaştırmak, yiyecekleri sindirim sisteminden geçirmek, bağırsak hareketlerini düzenlemek ve mikro biyom için bir prebiyotik görevi görmek için oldukça faydalı olabilir.

Çözünmeyen lif, sindirim sisteminde hızla hareket eder ve dışkıya hacim sağlamaya yardımcı olabilir.

Çözünür lif, sindirim sisteminden geçerken suyu emme kabiliyeti nedeniyle gevşek dışkıyı sıkılaştırmaya yardımcı olabilir.

Balkabağı, köpeklerde kabızlık veya ishale yardımcı olabilecek her iki lif için de zengin bir kaynak sağlar.

2. Yararlı Besin Değerleri Yüksek

E vitamini, potasyum, C vitamini ve magnezyum balkabağında bulunur ve bağırsaklar için faydalıdır.

E Vitamini, diğer besinlerin sindirimini artıran sindirim enzimi aktivitesine yardımcı olur.

Potasyum bağırsak için önemli bir elektrolittir. Ayrıca sindirim sistemindeki kasların kasılmasında görev alır. Bu, yiyeceklerin sindirim sisteminden geçmesine yardımcı olur.

C vitamini, bağırsaktaki kötü bakterileri azaltmaya ve iyi bakterileri teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Magnezyum, sindirim enzimi işlevi için önemli olan başka bir besindir ve sağlıklı bir mikrobiyomun korunması için faydalı olabilir.

A vitamini bakımından zengindir. Özellikle patili dostunuzun göz sağlığını korumasıyla bilinir.

İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde vücudun hastalık direncini arttırır ve mikroplara karşı doğal bir savunucudur.

Antioksidan özelliği mevcuttur. Bu sayede toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

 Patili dostunuzun tüy ve derilerini parlak ve canlı görünmesini sağlar.

 Kötü kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını korur.

 Bağırsakların düzenli çalışmasında ve sindirimin kolaylaşmasında etkilidir.

Manganez, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır ve fosfor içerir.

3. Köpeğinizin bağırsaklarındaki mikrobiyomu besler

Balkabağı, lif içeriği nedeniyle prebiyotik görevi görür. Balkabağı bulunan çözünür lifler mikrobiyota ulaşarak faydalı bakterilerin büyümesini destekler. Bu, sindirim sorunları olduğunda çok önemlidir, çünkü çoğu sindirim sorunu disbiyozun bir sonucudur veya buna neden olabilir. Disbiyoz , mikrobiyomda bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar. Prebiyotik lifler, mikrobiyomun dengeye gelmesine yardımcı olur.

4. Sindirimi geliştirir

Köpeğinizin yemeğine balkabağı eklemek, özellikle köpeklerde ishal için önemli olan diğer besinlerin sindirimini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Köpeğinizin ishali olduğunda, besinler sindirim sisteminden hızla geçtiğinden ve ishalde dışarı atıldığından, besinlerin sindirimi ve emilimi azalır.

Kabak yüksek oranda sindirilebilir olarak kabul edilir ve çözünür lif içeriği, sindirim için gereken süreyi artırabilecek şekilde, gıdanın sindirim sistemi boyunca hareketini yavaşlatır.

5. Balkabağı, köpeğinizin yemeğinin tadını harika yapar

Köpeğiniz ishal veya mide rahatsızlığı yaşadığında, en önemli önceliklerden biri ona bir şeyler yedirmektir. Bu nedenle, herhangi bir sindirim problemini daha fazla sürdürmeden yemeyi teşvik etmek için bu tariflerimizi son derece lezzetli tutmayı amaçladık. Bütün PetChef mama tariflerimizde Balkabağı bulunmaktadır. Dilerseniz mamalarımızı incelemek isterseniz sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 

Blog Son Eklenenler

Sevimli dostlarımızla ilgili makalelerimizin yer aldığı bloğumuzu inceleyin.

Köpeklerde Pankreatit Belirtileri ve Diyetle Tedavi Yönetimi
Köpeğiniz pankreatit belirtileri göstermiyor olsa bile, kendinizi eğitmeniz ve köpeğinizin bir saldırıya uğraması durumunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz iyi bir fikirdir çünkü zaman çok önemlidir! Birçok köpek sahibi belirtileri hemen fark etmeyebilir veya belirtileri daha az ciddi bir durumla karıştırabilir. Köpeklerde pankreatit, hızlı bir şekilde tedavi edilmediğinde hayatı tehdit edici hale gelebilir.
20.02.2024
Devamını Oku
Köpek Kanserini Önleme: Yavru Köpeğinizin Sağlığını Korumak İçin 10 Besin ve Malzeme
Kanser, her yıl dünya çapında milyonlarca köpeği etkileyen yıkıcı bir hastalıktır. Köpeklerde kanseri önlemenin garantili bir yolu olmasa da, hastalığa karşı korunmaya potansiyel olarak yardımcı olabilecek çeşitli besinler ve bileşenler vardır. 
06.07.2023
Devamını Oku
Beslenme Takvimi Nasıl Oluşturulur ve Sürdürülür?
Köpeğiniz için bir beslenme programı oluşturmak, özellikle yeni bir diyete geçiş yaparken göz korkutucu görünebilir.
01.06.2023
Devamını Oku
Sebzeler, Meyveler ve Yeşillikler
Minik dostlarımızı sebze ve meyvelerle beslerken onlara sindirim kolaylığı sağlayacak şekilde doğramalısınız.
01.06.2023
Devamını Oku
Barf Diyeti Nedir?
Barf diyeti; taze, pişmemiş et, kemikler, meyveler, sebzeler ve bazen otlar, süt ürünleri, kepekli tahıllar, mineraller ve takviyelerden oluşan popüler bir çiğ köpek maması diyetidir.
01.06.2023
Devamını Oku
Kediler İçin Çiğ Mama Diyeti
PetChef'in çiğ kedi mamasına geçtiğinizde kedinizin tüylerinin daha ipeksi ve daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.
01.06.2023
Devamını Oku
Çiğ Gıda Beslenme Türleri
Piyasadaki tüm çiğ et yemekleri beslenme açısından dengeli değildir, bazıları sahiplerinin başka yiyecek veya malzemeler eklemesini gerektirir.
01.06.2023
Devamını Oku
Patili Dostlarımızın Diş Sağlığı
   Patili Dostlarımızın Diş Sağlığı Mart ayı patili dostlarımızın diş ayıdır, yani patili dostlarımızın ağız bakımına daha fazla dikkat etme zamanıdır. Diş hastalığı sadece sarı dişler, kırmızı diş etleri ve kokmuş nefesten daha fazlasıdır. Ciddi bir ağız hastalığının belirtisi olabilir . Tedavi edilmezse patili dostumuzun yaşam kalitesini etkileyebilir. Köpeklerin yüzde 80'inin ve kedilerin yüzde 70'inin üç yaşına kadar bir çeşit ağız hastalığına sahip olduğunu biliyoruz. Patili dostlarımızın sahipleri korkmasın, şimdi patili dostlarımızın ağız sağlığını korumak için adımlar atmanın tam zamanı. En belirgin olanı, patili dostumuzun dişlerini ve diş etlerini Petchef Hindistan Cevizi yağı ile sık sık fırçalamaktır.
01.06.2023
Devamını Oku