Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Alışveriş Sepetim
Kuru mama ve konserve mamanın zararları

Kuru mama ve konserve mamanın zararları

KURU MAMA VE KONSERVE MAMALARIN ZARARLARI

Yüksek oranda işlenmiş veya koruyucu içeren yiyecekler, bir köpeğin davranışına ve sağlığına zarar verebilir. Köpekler, nem oranı yüksek, taze ve dengeli bir diyet yemek için tasarlanmış etoburlardır. Bir köpeğin vücudunun, zihnini ve vücudunu desteklemeye yardımcı olması için türe uygun bir yiyeceğe ihtiyacı vardır. Köpeğinizin davranışını iyileştirmeyi umuyorsanız, TCM'nin enerjik ilkelerini kullanmayı düşünün. Sonuç olarak işlenmemiş, taze, yemek her zaman en iyisidir, saf ve basittir. Köpeğinizi çiğ bir diyetle beslemek, ona optimal sağlık sağlar. Çiğ gıda, sağlığı korumak ve hastalıkları azaltmak için ihtiyaç duyulan gerçek ve doğal temel besinleri sağlar. Çiğ taze mama, köpeğinizin hem vücudu hem de zihni için en dengeli beslenmeyi almasını sağlar.

• Dolgu Maddesi veya Yan Ürün Yok:  Dolgu maddeleri ve yan ürünler, ticari evcil hayvan gıda şirketleri için yalnızca tasarruf sağladıkları ve para kazandıkları için faydalıdır. Bu malzemeleri köpeğinizin mamasından kesinlikle istemezsiniz:

Dolgu Maddeleri Nelerdir?  Dolgu maddeleri besin değeri katmaz. Ticari köpek mamasına hacim veya lif ve ağırlık eklerler, ancak fazla bir şey yapmazlar. Köpekler biraz diyet lifi gerektirir, ancak Dr. Dym'e göre, “Tam tahıllar ve sebzeler tercih edilen bir lif kaynağıdır. Pirinç kepeği, buğday değirmeni, hamur ve kabuklardan kaçının. En azından ana içerik listesinde olmamalılar.” Dr. Dym ayrıca evcil hayvan maması tüketicilerini ek bir dolgu türü hakkında bilinçlendirmek istiyor: bitki bazlı protein güçlendiriciler. Dr. Dym, “Soya fasulyesi küspesi, mısır, mısır tohumu unu ve mısır glüteni gibi bu dolgu maddelerinden kaçınılmalıdır” diyor, “Bunlar daha bütünsel et proteinlerinin yedekleridir.”

Yan Ürünler Nelerdir?  Yan ürünler, kesilen memelilerden elde edilen ve insan tüketimi için uygun olmadığı kabul edilen (pişirme) et olmayan materyal için kibar bir isimdir. Bu, ticari köpek maması şirketlerinin üretim maliyetlerini düşürürken yüksek protein seviyeleri talep edebilmeleri için ekonomik bir yöntemdir. Yan ürünler optimal olmasa da, belirli bir hayvan türünden (sığır yan ürünleri veya tavuk yan ürünleri) yan ürünler, genel olarak et yan ürünleri veya kümes hayvanları yan ürünleri olarak tanımlananlara tercih edilir.

Kuru mamanın zararları!

Uzak durmanız gereken kuru mamalar ticari amaçlı üretilmekte ve içerisin de son derece insan sağlığına ve minik dostların sağlığına zarar verecek kimyasal maddeler bulunmakta. Örnek Çin tuzu yarattığı insan vücudunda olumsuz etki dolayısıyla uzmanlar tarafından tehdit olarak görülen maddeler arasında tutuluyor. Asıl adı 'Mono Sodyum Glutamat' (MSG) olan Çin tuzu, tat verici gıda katkı maddesidir. Kuru mamalarda özellikle %45 bu kimyasal bulunur. Geriye kalan %55 ise pancar küspesi, kemik tozu, nişasta, renklendirici, bulunmaktadır.

Konserve mamaların zararları

Bu durum konserve mamalarda ise farklı işliyor doğal olmayan jelatinler, renklendiriciler, MSG yani yapay tatlandırıcı konserve içi preslenmiş hammadde pastörize bir şekilde hızlı basınç ile piştiğinden bütün besin değerleri ölmüş oluyor. Kedinizin ve köpeğinizin konserve kedi mamasından bol miktarda taurin aldığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Isı, diğer amino asitler, enzimler ve besinler bir yana, konserve etteki taurinin iyi bir üçte ikisini yok eder. Kediler, taurin yüklü çiğ kas ve organ etlerine ihtiyaç duyarlar. Bilinçli bireyler et, balık, tavuk, hindi fiyatlarını göz önün de bulundurunca ortaya tutarsızlık çıktığını anlaya bilir ve konserve mamalarında kuru mama kadar zararlarını görmüş olacaklardır.

Blog Son Eklenenler

Sevimli dostlarımızla ilgili makalelerimizin yer aldığı bloğumuzu inceleyin.

Köpeklerde Pankreatit Belirtileri ve Diyetle Tedavi Yönetimi
Köpeğiniz pankreatit belirtileri göstermiyor olsa bile, kendinizi eğitmeniz ve köpeğinizin bir saldırıya uğraması durumunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz iyi bir fikirdir çünkü zaman çok önemlidir! Birçok köpek sahibi belirtileri hemen fark etmeyebilir veya belirtileri daha az ciddi bir durumla karıştırabilir. Köpeklerde pankreatit, hızlı bir şekilde tedavi edilmediğinde hayatı tehdit edici hale gelebilir.
20.02.2024
Devamını Oku
Köpek Kanserini Önleme: Yavru Köpeğinizin Sağlığını Korumak İçin 10 Besin ve Malzeme
Kanser, her yıl dünya çapında milyonlarca köpeği etkileyen yıkıcı bir hastalıktır. Köpeklerde kanseri önlemenin garantili bir yolu olmasa da, hastalığa karşı korunmaya potansiyel olarak yardımcı olabilecek çeşitli besinler ve bileşenler vardır. 
06.07.2023
Devamını Oku
Beslenme Takvimi Nasıl Oluşturulur ve Sürdürülür?
Köpeğiniz için bir beslenme programı oluşturmak, özellikle yeni bir diyete geçiş yaparken göz korkutucu görünebilir.
01.06.2023
Devamını Oku
Sebzeler, Meyveler ve Yeşillikler
Minik dostlarımızı sebze ve meyvelerle beslerken onlara sindirim kolaylığı sağlayacak şekilde doğramalısınız.
01.06.2023
Devamını Oku
Barf Diyeti Nedir?
Barf diyeti; taze, pişmemiş et, kemikler, meyveler, sebzeler ve bazen otlar, süt ürünleri, kepekli tahıllar, mineraller ve takviyelerden oluşan popüler bir çiğ köpek maması diyetidir.
01.06.2023
Devamını Oku
Kediler İçin Çiğ Mama Diyeti
PetChef'in çiğ kedi mamasına geçtiğinizde kedinizin tüylerinin daha ipeksi ve daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.
01.06.2023
Devamını Oku
Çiğ Gıda Beslenme Türleri
Piyasadaki tüm çiğ et yemekleri beslenme açısından dengeli değildir, bazıları sahiplerinin başka yiyecek veya malzemeler eklemesini gerektirir.
01.06.2023
Devamını Oku
Patili Dostlarımızın Diş Sağlığı
   Patili Dostlarımızın Diş Sağlığı Mart ayı patili dostlarımızın diş ayıdır, yani patili dostlarımızın ağız bakımına daha fazla dikkat etme zamanıdır. Diş hastalığı sadece sarı dişler, kırmızı diş etleri ve kokmuş nefesten daha fazlasıdır. Ciddi bir ağız hastalığının belirtisi olabilir . Tedavi edilmezse patili dostumuzun yaşam kalitesini etkileyebilir. Köpeklerin yüzde 80'inin ve kedilerin yüzde 70'inin üç yaşına kadar bir çeşit ağız hastalığına sahip olduğunu biliyoruz. Patili dostlarımızın sahipleri korkmasın, şimdi patili dostlarımızın ağız sağlığını korumak için adımlar atmanın tam zamanı. En belirgin olanı, patili dostumuzun dişlerini ve diş etlerini Petchef Hindistan Cevizi yağı ile sık sık fırçalamaktır.
01.06.2023
Devamını Oku