Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için çerezler kullanıyoruz. Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kabul Et
Sepetim
 
Kedi Ve Köpekler İçin Besin Türleri

Kedi Ve Köpekler İçin Besin Türleri

Protein Gereksinimi

Kedi ve köpeklerin protein gereksinimi farklıdır. Kediler, protein ihtiyaçlarını daha çok hayvansal kaynaklı gıdalardan sağlarlar. Bu gıdaların başlıcaları; et ve et artıkları, yumurta ve balık çeşitleridir. Köpeklerin protein gereksinimlerini karşıladıkları besinler hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklıdır.

Kedi ve köpeklerde kullanılacak protein oranı belirlenirken bakılması gereken en önemli noktalardan biri de minik dostlarımızın vücut

ağırlıklarıdır. Buna ek olarak minik dostlarımızın günlük hareketleri de vücutlarının günlük protein ihtiyacını belirleyen bir diğer önemli noktadır.

Başlıca Protein Kaynakları

ETLER

Minik dostlarımıza birbirinden lezzetli öğünlerhazırlarken sıklıkla kullanacağım protein kaynağı et çeşitleridir. Hazırladığınız öğünlerde et, yağ ve kemik/kemik tozu bulunacaktır.

Dana Eti

Kolaylıkla ulaşabileceğimiz et çeşitlerinden ilk sırayı dana eti alır. Üstelik kaliteli çiğ dana eti minik dostlarımız için oldukça güvenli bir protein kaynağıdır. Ancak pişmiş dana eti için durum aynı değildir. Pişmiş dana etinin sindirimi kaliteli çiğ dana etine oranla daha zordur. Kesilmesi ve kıyılması kolay olduğu için istediğimiz mamaya entegre etmek kolaydır. İçerdiği kaliteli yağ içeriğinin yanı sıra minik dostlarımıza şahane bir çiğneme egzersizidir. Kuzu, Keçi, Geyik Etleri,

Kümes Hayvanı Etleri ve Tavşan Eti

Kuzu eti, keçi eti ve geyik eti minik dostlarımızın öğünlerini çeşitlendirmenin besleyici bir yoludur. Kümes hayvanlarında dikkat edilmesi gereken önemli nokta, antibiyotiksiz, hormonsuz, organik ve sertifikalı kümes hayvanlarını tercih etmeniz minik dostlarımız için sağlıklı bir seçim olacaktır. Pişmiş kümes hayvanı eti minik dostlarımızın kolaylıkla sindirdiği et türlerindendir. Burada dikkat edilecek en önemli konu kümes hayvanı kemiklerini minik dostlarımızın besinlerinin içinde asla kullanmamalıyız. Tavşan eti ise minik dostlarımızın öğünlerine dahil edebileceğimiz bir et çeşididir. Tavşan etinde dikkat etmemiz gereken konu ise tenyalardır. Tenyalar bir tür bağırsak parazitidir.

Balık Eti

Balık eti konusunda dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri, kedi ve köpeğinize çiğ vereceğiniz balıkların küçük parçalar halinde vermeniz gerekir. Mutlaka balığın mevsiminde ve taze olmasına çok önem vermelisiniz. Bayat çiğ balık tüketimi köpeğinizin vücudunda oluşabilecek parazitleri tetikler. Kabuklu deniz ürünlerini minik dostlarımızın öğünlerine koymadan önce bir parça vererek sevip sevmediklerini anlamakla başlayın. Minik dostlarımız için en güzel seçenek doğal yollardan avlanmış küçük balıklardır. Bunun dışında somon, istavrit ve sardalyeyi öğünlerine gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

Kedilerin favorisi ton balığı!

Kedileri en sevdiği tatların başında ton balığı

geliyor. Burada küçük bir sorunumuz oluşabilir.

Ton balığını çok severek yedikleri için diğer etleri

yemek onlar için pek tercih edilebilir olmayabilir

Paylaş:

Uyarı